Farby, ktoré sú vhodné do detskej izby

Jednotlivé farby majú svoj význam a vplyv na zmenu atmosféry izby i nálady. Keď izbu zdieľajú súrodenci, práve farby nábytku a doplnkov pomôžu dobre rozlíšiť jednotlivé územie.

růžová

RUŽOVÁ
Táto farba patrí dievčatám. Je to i tým, že pôsobí upokojujúco a materinsky a upriamuje pozornosť na emócie. V človeku prehlbuje jemnosť a nehu.
MODRÁ
Modrá patrí chlapcom pôsobí na racio a dáva pozitívne stimuly pre koncentráciu.
Tmavšie odtiene pomáhajú pri učení sa, kým svetlejšie pôsobia skôr upokojujúco. V každom prípade je to dobrá farba na vzbudenie optického klamu, keď potrebujeme priestor zväčšiť. Kombináciou oboch farieb môžete dosiahnuť príjemné vyváženie emocionality aj racionality, čo je dôležité pre obe pohlavia.
ZELENÁ
Je jedna z veľmi dôležitých farieb, ktorú môžeme vidieť všade okolo nás v prírode, kde človek žil po milióny rokov. Pôsobí priaznivo na našu vitálnosť. Aj preto ju môžeme často vidieť v nemocniciach, kde chorým pomáha uzdraviť sa. Navyše sa nachádza v strede farebného spektra, a preto neunavuje naše oči, ale pomáha im oddýchnuť si. Zelená je výborný kompromis pre nábytok v detskej izbe, v ktorej kraľujú súrodenci opačného pohlavia. Kombináciou žltej sa do priestoru dostáva rovnováha.

modrá
 
ŽLTÁ
Je farba slnka a rovnako ako slnko aj táto farba dokáže deti nabiť energiou, veselosťou chuťou do života. Príliš krikľavé odtiene môžu pôsobiť až rušivo, preto by sme sa mali držať buď pravidla menej je viac, alebo vyberať skôr teplejšie a jemnejšie tóny. Oranžový nábytok detskú izbu prežiari a osvieži. Naladí ho do teplých pocitov z priestoru. Taktiež povzbudzuje chuť do jedla.
FIALOVÁ
Je obľúbenou farbou v detských izbách. Je to farba spirituality, pri ktorej sa dobre hĺba alebo inak medituje. Na druhej strane vzbudzuje pocit luxusu, a preto jej svedčí používať ju v menšej miere. Dobre sa kombinuje s klasickou rúžovou i oranžovou. Kto má rád kontrasty a má na to odvahu, moderná je kombinácia zelenej, limetkovej či žltej.
Ostatné farby ako sivá, čierna, hnedá sa tešia obľube skôr u detí pred pubertou. Pri dospievajúcich by sme výber farby mali nechať skutočne na ne. Je to prejav ich osobnej individuality, ktorá už v tomto veku je zreteľná a je dobré ju podporiť.

Farby, ktoré sú vhodné do detskej izby
4 (80%)5