Nenechajte sa vytočiť

Každého z nás z času na čas pochytí nekontrolovateľná zúrivosť. Či už vás vytočil partner, partnerka, súrodenec, hádka s rodičmi alebo šéf v práci. V niektorých situáciách ako napríklad v práci sa ovládať jednoducho musíme. Potom však prídeme domov a zlosť si vylejeme na tých, ktorí za to v skutočnosti nemôžu. Vedieť kontrolovať svoje emócie je skutočne umenie, ktoré je oveľa náročnejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať.

hněv

Možno si na prvý pohľad poviete, že vás sa táto záležitosť netýka, že vy určite svoje emócie dokonale ovládate a do tejto skupiny ľudí nepatríte. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však bohužiaľ mýlite, pretože pravdou je, že o ovládaní emócií sa veľmi ľahko rozpráva, ale v hraničnej situácií to málo kto dokážeme skutočne aplikovať do praxe.

Čo je teda dôležité si uvedomiť pri „výbuchu“?

Môže za to skutočne práve tento človek, na ktorého teraz kričím?
Pred tým, ako na niekoho začnete kričať, v prvom rade sa zamyslite, či si to od vás dotyčný človiečik naozaj zaslúži a či práve on môže za vašu zúrivosť. Môže za to že nemáte svoj deň práve on alebo sa len stal prvým nešťastníkom, ktorý vám vkráčal do cesty práve v okamihu, kedy vaša emočná sopka vybuchla?

křík

Verte mi, nemá to zmysel

Hádkou sa nikto nikam neodstal, ani sa nikto nikam nedostane. V každej situácií sa zamerajte na tú vašu časť, ktorá je niekde vo vás vnútri a vie, že kričanie nefunguje a nemá najmenší zmysel. Problémy sa dajú riešiť len s chladnou hlavou a kľudom. Tri krát sa teda zhlboka nadýchnite a pokúste sa uvedomiť si, že krik nie je riešenie a v danom momente neovládate vy svoje emócie, ale naopak, oni vás.
Uvedomenie si tejto skutočnosti sa nie len zdá, ale skutočne je náročné. Tréningom sa však budete zlepšovať a čoskoro sa budete radovať z pevných nervov a pokojnému životu, ktorý zlepší jeho kvalitu aj vaše vzťahy.