Zlato je večné

Zlato ako komodita prežilo nejedny úskalia. Napriek tomu sprevádza ľudstvo takpovediac od jeho počiatku. Od staroveku cez kráľov až po súčasnosť.

Zlato je súčasťou ľudský dejín

Sprevádzalo a ozdobovalo ženy aj mužov. Bolo znakom prestíže a moci. Nachádzame ho v priebehu času ako znaky kráľov a prezentáciu bohatstva mešťanov, ako ozdoby faraónov a cisárov. Svoje miesto si našli aj v náboženstvách. Kvôli pôde a zlatu sa viedli vojny a formoval sa svet. Moc, ktorá ho sprevádzala patrila tomu, kto vlastnil viac. V Amerike vypukla zlatá horúčka, ktorú tak dobre pozná celý svet. Túžba mať zlato bola ako posadnutosť. Tieň zlata je ale doslova opradený tajomstvom. Prečo ľudstvo tak fascinuje, že sme boli schopný zabíjať, či položiť život za malú hrudu tohto vzácneho kovu?

ložiská zlata sú na Zemi obmedzené

Odpoveď nájdeme vo vesmíre

Zlato nie je obnoviteľný zdroj. Na Zemi je teda iba jeho obmedzené množstvo, pretože sa opätovne nevytvára. Vďaka novým poznatkom dnes vieme, ako sa zlato na našej Zemi objavilo. Pri vzniku planét a inej vesmírnej hmoty asistovali výbuchy materiálu, ktoré vytvorili zlatý prach. Ten sa pri svojom cestovaní vesmírom,,nalepil,, na Zem v čase, keď bola ešte len žeravou guľou. Takto sa vytvárali ložiská tohto vzácneho kovu.

hodnota zlata neustále rastie

Zlato dnes

Dnes je zlato žiadaným predmetom investorov. Využíva sa v rôznych priemysloch, šperkárstve ale aj ako zberateľské kúsky v podobe investičných zlatých mincí. Vďaka rôznorodosti je investovanie do zlata dnes umožnené nielen veľkým korporáciám ale aj menším investorom s menším kapitálom. Jeho hodnota ale neustále rastie. Môžeme iba špekulovať nad tým akú hodnotu bude mať, keď sa jeho ložiská minú. Predpokladá sa raketový výstup hore. Hodnota zlata je istotou pri neistej budúcnosti hodnoty peňazí. Okrem toho celkom inú hodnotu má zlato v podobe zlatých mincí. Tie sa vyrábajú v limitovaných počtoch razieb. A aj to zdvíha ich cenu hore.