Prezúvajte! Oplatí sa to

Povinnosť prezuť letné pneumatiky na zimné, nám stanovuje zákon.Podľa neho sme povinní ich používať od tridsiateho prvého novembra do pätnásteho marca. Avšak má to jeden háčik. Ak vás v tomto časovom rozmedzí zastavia policajti a vy budete mať na svojom vozidle letné pneumatiky, pokutu zaplatíte iba vtedy, keď sa na vozovke bude nachádzať súvislá vrstva snehu, ľad, alebo námraza. V prípade, že prvého decembra bude vonku príjemných 5 stupňov nad nulou a cesty budú suché, za používanie letných pneumatík vás nemôže nikto pokutovať.

auto
 
Prezúvať by sme teda mali hlavne kvôli vlastnej bezpečnosti. V zimnom období sa počasie môže zmeniť z minúty na minútu. Povedzme si úprimne, že jazda na letných pneumatikách v snehových závejoch nie je pohodlná, ani bezpečná. 
 
Vlastnosti zimných pneumatík
 
Minimálna hĺbka dezénu na zimných pneumatikách je tri milimetre.Platí, že čím hlbší dezén, tým lepšie jazdné vlastnosti na zasneženej a klzkej vozovke. Zimné pneumatiky majú taktiež väčší počet lamiel. Zjednodušene by sme mohli povedať, že ide o drobné štetinky v dezéne. Tie pomáhajú odrážať sneh od kolies auta. Aby auto dobre sedelo na ceste, jeho pneumatiky nesmú byť príliš tvrdé. V tom prípade by doslova plávalo zo strany na stranu. Pneumatiky  určené do chladného počasia sa preto vyrábajú z omnoho mäkšej gumy ako tie letné. Dôvod je jednoduchý. V mínusových teplotách majú istú vôľu, pretože chlad logicky pôsobí aj na ne.
 

Letné používajte iba v lete

 
Letné pneumatiky majú menšiu hĺbku dezénu i počet lamiel. Sú vyrábané s tvrdšej gumy, aby mohli naopak, odolávať vysokým teplotám. V neposlednom rade sú navrhnuté tak, aby ich jazdné vlastnosti boli čo najlepšie na suchej, horúcej, alebo mokrej ceste.

doprava
 
Preto by ste nemali zanedbať ani prezúvanie zo zimných na letné.Ako sme už spomenuli mäkšia guma, používaná pri výrobe zimných pneumatík, nedokáže odolávať 40 stupňovým teplotám. Taktiež si nedokáže poradiť s prudkým dažďom a mlákami na ceste.
 
Pneumatiky majú výrazný vplyv aj na spotrebu nášho vozidla. ak teda zvolíte tie správne v tom správnom ročnom období okrem bezpečnej jazdy, ušetríte nejaké to euro navyše.