Akú formu učenia uprednostňujete? Papierovú alebo digitálnu?

Je priam neuveriteľné, ako sa doba rýchlo mení. Takých 10 rokov dozadu sme si pod pojmom čítanie predstavili text na papierovom základe vo forme kníh či zošitov. A dnes? Ak sa pozrieme vôkol seba, čítanie má podobu elektronického textu vo forme mobilov či tabletov. S touto zmenou však zároveň prichádza otázka, akou formou sme náchylnejší zapamätať si text, respektíve učivo efektívnejšie?

pracoviště


Ktorá forma je v prípade učenia sa a vzdelávania efektívnejšia?
Každopádne v oboch prípadoch platí, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú majú bohatšiu slovnú zásobu, lepšie ovládajú pravopis a nevraviac o tom, že majú i pestrejšie teoretické vedomosti. A je v podstate jedno, či ide o dieťa alebo dospelého človeka. No je pravda, že medzi čítaním z elektronického prenosného zariadenia a čítaním z kníh vidíme určité rozdiely aj napriek tomu, že obsah textu zostáva nezmenený, respektíve totožný. Možno sa na efektivitu zapamätania si textu či formu čítania a učenia musíme pozrieť i z generačného hľadiska a v skratke na fakt, že každému z nás môže vyhovovať odlišná forma. Ale predsa musí existovať iba jeden oficiálny názor. Ktorá forma učenia sa je teda efektívnejšia? Digitálna či papierová?

  • Pravda je však taká, že pri tejto téme nájdeme viacero vzájomne odlišných tvrdení a názorov a to aj od samotných odborníkov.

tablet
Zatiaľ čo digitálnou formou máme prístupom k väčšiemu množstvu informácií, teda môžeme sa k nim dostať praktickejším, rýchlejším a v neposlednej rade lacnejším spôsobom a ich podobu môžeme čítať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, nakoľko nás neobmedzuje tma a celé účivo máme vo svojom mobile, na druhej strane je dokázané, že práve táto forma učenia je príliš rýchla a teda i o niečo nedokonalejšia z pohľadu efektivity. Elektronika nás učí informácie konzumovať a iba ich „prejsť očami“, zatiaľ čo papierová podoba je z tohto pohľadu efektívnejšia a núti nás text viac precítiť a skôr si ho zapamätať, respektíve hlbšie sa do neho začítať a lepšie sa pri ňom sústrediť.