Vykurovanie domu – aké najčastejšie spôsoby využívame?

Vykurovanie domu je zložitá oblasť, nad ktorou si mnohí z nás lámu hlavu najmä pri stavbe nového domu alebo v prípade, že chceme nový, alternatívny spôsob vykurovania. Tesne pred zimou je však neskoro riešiť túto otázku, a tak by sme sa nad ňou mali zamýšľať už na konci leta, hoci horúce slnečné dni nás nútia odkladať to. Vykurovanie domu určite dobre zvážte. Najlepšie urobíte, ak si na papier napíšete vykurovacie systémy, nad ktorými uvažujete a popíšete všetky výhody i nevýhody. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na to, ako najčastejšie vykurujeme svoje domácnosti. Nezabúdajte však, že čo je vhodné pre jedného, nemusí vyhovovať aj vám.

inteligentní domácnost

Tradičné spôsoby vykurovania domu

Aj keď v súčasnosti sa presadzujú rôzne alternatívne spôsoby vykurovania domu, tie tradičné sú predsa len najobľúbenejšie. Elektrické kúrenie snáď pozná každý z nás. Je prakticky bezproblémové, pretože elektrina je takmer všade a pokiaľ náhodou nie, je ľahké ju rozniesť. Elektrická energia je však pomerne drahá a tak sa oplatí iba tam, kde sú naozaj malé tepelné straty. Ďalším, veľmi využívaným spôsobom vykurovania, je plyn. Vykurovanie plynovým kotlom je o niečo menej finančne nákladné. Plynový kotol dostanete kúpiť nízkoteplotný, vysokoteplotný alebo kondenzačný. Kondenzačný kotol je obľúbený vďaka pomeru výkonu a ceny. Plyn však oproti elektrickej energii nie je dostupný všade a tak sa najmä v odľahlejších oblastiach stáva, že v rodinných domoch stále vykurujú uhlím či drevom.

kočka na koberci

Alternatívne spôsoby vykurovania domu

Kým v niektorých oblastiach nedajú dopustiť na tradičné spôsoby vykurovania domu, v tých novších skúšajú alternatívne spôsoby, ktoré sú rovnako efektívne, no náklady na vykurovanie sú nižšie. Najväčším strašiakom alternatívnych spôsobov vykurovania bývajú vysoké investičné náklady, a to mnohých majiteľov domov odrádza. Výhodou však je, že tieto náklady sa vám rýchlo vrátia a spotreba energie býva častokrát o 50 až 70 % nižšia ako pri klasických druhoch vykurovania domu. Medzi alternatívne vykurovacie systémy patria napríklad solárne systémy, ktoré premieňajú energiu zo slnka na teplo, tepelné čerpadlá či dokonca ekologické kotly. Tieto alternatívne systémy sú vítané najmä u tých, ktorí sa snažia stavať nízkoenergetické domy.

Zistite viac o možnostiach vykurovania domu na našej webovej stránke http://vykurovanie24.sk/.