9 spôsobov ako využiť čerstvú mätu

  1. Domáca limonáda

Stačí pár čerstvých lístkov, citrónová šťava a trocha medu. Hodí sa na každú letnú príležitosť. Či už na grilovačku, ako osviežujúca odmena po práci v záhrade alebo len tak na schladenie.
Existuje nekonečne veľa možností a kombinácií – s ovocím, s alkohoholom alebo ako ľadový čaj. Záleží len na vašej fantázii a chuťových pohárikoch, ktorú z nich si vyberiete.
 
máta.jpg

  1. Pleťová voda

 Mäta je takisto výborným pomocníkom na problematickú pleť. Má protizápalové účinky a zároveň je k pokožke veľmi jemná. Stačí ak prevaríte čerstvé listy a necháte vychladnúť. Takáto pleťová voda vám vydrží v chladničke sedem a viac dní. Ak máte v záhradke aj iné bylinky ako šalviu alebo medovku môžete pridať aj tie.
 

  1. Sirup

Postup je jednoduchý. Nazbierajte potrebné množstvo mätových lístkov, nastrihajte ich na menšie kúsky, zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať aspoň 24 hodín. Ďalší krok je mätu prevariť a pridať cukor. Potom už iba stačí naliať do pripravenej nádoby.

mátový čaj.jpg
 

  1. Dezerty

Primiešajte ju do šľahačky alebo do iného krému pre ozvláštnenie chute. Výborne ladí s čokoládou v sušienkach alebo v zmrzline.
 

  1. Omáčka

Potrebujete iba trocha vínneho octu štipku soli a trocha trstinového cukru. Táto omáčka je výborná k pečenému mäsku.
 

  1. Repelent

Stačí vám pár kvapiek esenciálneho oleja, ktorý zmiešate s liehom a silnejším čajom. Je možné pridať iné esenciálne oleje ako citrónovú trávu rozmarín či levanduľu.
 

  1. Džem

Citrón a mätu povarte, sceďte a nechajte vychladnúť. Potom stačí pridať cukor a povaríme džem 2 hodiny.
 

  1. Mätovica

Do fľaše s vodkou pridajte asi 300g mäty, uzavrite a nechajte stáť 45-50 dní. Posledné, čo je musíte spraviť je prevariť vodu s cukrom. Pri nalievaní je potrebné použiť sito.
 

  1. Čistiaci prostriedok

Chcete si vyrobiť vlastný prírodný prostriedok na čistenie wc alebo kuchyne? Do fľaše s rozprašovačom nalejte rovnaký pomer jablčného octu, citrónovej šťavy a čistej vody. Ďalej nakvapkajte pár kvapiek mätového esenciálneho oleja a pridajte čerstvú mätu alebo silný čaj. Tento čistič je univerzálny. Využijete ho v kuchyni i v kúpeľni a nádherne vám rozvonia byt.