Telefón za volant jednoducho nepatrí

Zvyknete telefonovať počas jazdy? Donedávna ste za tento priestupok mohli zaplatiť maximálne päťdesiat eur. To sa však dnes zmenilo. Okrem toho nehovoríme o tej najbezpečnejšej činnosti.

handsfree
 
Prečo je telefonovanie za volantom tak nebezpečné?
 
Základom bezpečnej jazdy je stopercentná pozornosť vodiča. Stačí aj sekunda, kedy sa nepozeráte na cestu a nešťastie je na svete. Telefonovanie je v tomto smere jednou z najnebezpečnejších aktivít. Nehovoríme ani tak o samotnom rozprávaní a držaní telefónu pri uchu, ale vytáčanie čísla či odpovedanie na SMSky. Uveďme si to na jednoduchom príklade. Pri rýchlosti sto kilometrov za hodinu, prejdete so svojim vozidlom takmer tridsať metrový úsek, a to za jedinú sekundu. Je vám teda jasné, koľko nepredvídateľných situácii môže na takejto vzdialenosti nastať. Okrem toho, takto samozrejme ohrozujete nie len seba, ale aj všetkých ostatných, ktorí sa na ceste nachádzajú.
 
Zaplatíte mastnú pokutu
 
Kým v minulosti ste za tento priestupok mohli zaplatiť maximálne päťdesiat eur, od jesene tohto roka (2019), najneskôr však začiatkom toho nasledujúceho, sa táto suma môže zvýšiť až na sto eur. Túto informáciu uviedla  ministerka vnútra, Denisa Saková.

sluchátko
 
Čo hovorí zákon
 
Podľa zákona nesmiete počas vedenia motorového vozidla držať v ruke, alebo inak manipulovať so žiadnym mobilným zariadením. Toto znenie zákona sa samozrejme vzťahuje aj na tablety, alebo iné zariadenia tohto typu. Zakázané je teda telefonovanie, písanie SMS správ, či prezeranie svojho konta na sociálnej sieti. Všetky tieto aktivity sú nie len porušovaním zákona, ale hlavne životu nebezpečnou činnosťou.
 
Jednoduché riešenie
 
Jednoduchým riešením je HANDSFREE sada, s ktorou môžete bezpečne telefonovať aj počas jazdy. Dnes takýto prístroj kúpite za pár centov, takže zbytočne neriskujte. Takéto používanie telefónu je nielenže bezpečnejšie, ale taktiež omnoho pohodlnejšie. Navyše sa vyhnete zbytočnej pokute.