Skúsme svietiť efektívnejšie alebo aké máme možnosti?

Súčasná dostupnosť modernejších a najmä úspornejších foriem osvetlenia nám dáva prakticky okamžitú možnosť vsadiť práve na tieto zdroje a získať pre naše priestory nielen trendové, ale hlavne efektívne osvetlenie, ktoré bude navyše pravidelne šetriť energiami. Funkčnosť tejto priority bude viditeľná hlavne vtedy, ak spravíme celkovú inventúru našich súčasných svetelných zdrojov a vylúčime tie, ktoré sa už v súčasnosti dajú nahradiť za efektívnejšie z viacerých hľadísk.

Prasknutá žiarovka

S klasickými žiarovkami a ich jednoduchou funkciou sme asi boli oboznámení najviac. To ale rozhodne neznamená, že boli najlepšie. Či už z hľadiska nízkej životnosti alebo toho, že väčšiu časť energie spotrebovali na teplo, ich dnešné normy označujú https://www.skautskaenergie.cz/ za neefektívne. A svetelný tok v priemere 16 lm takisto nebol žiaden zázrak a so životnosťou cca 1000 hodín by vydržali v nepretržitej prevádzke svietiť zhruba necelé 2 mesiace.

  • Ich funkčnosť spočívala v zahrievaní wolfrámového vlákna, pričom dnes sú známejšie už predsa len modernejšie a efektívnejšie formy žiarenia.

Ruka drží žiarivku

Žiarivkypredstavujú niekoľkonásobne úspornejšiu alternatívu. Avšak dostatočne funkčnú? Skôr technologicky nedokonalú. Pri týchto zdrojoch sa totiž v nejednom prípade stretávame s blikaním, výhodou nie je ani obsah škodlivej ortute.
LED žiarovkydokážu sú nadradené po úspornej, ekologickej ako aj technickej stránke. Pre porovnanie s klasickými prinášajú až 90% úspornosť. Za zmienku stojí ich vysoká životnosť (50 000 až 100 000 hodín žiarenia) či možnosť meniť intenzitu žiarenia.

  • Zdrojom žiarenia sú svetlo emitujúce diódy (Light Emitting Diode= LED).

Žiarovka, voda

V spojitosti s LED sú známe aj veľmi praktické zdroje, tkzv led pásiky, ku ktorým je však doporučené použiť led profily. Funkčnú stránku prinášajú napríklad aj led panely, ktorými sa dá nahradiť nevyhovujúce svietidlo.