Ako sa nestratiť na internete


Vždy som si myslela, že mám dobrý orientačný zmysel. Ak sa miesto, kam som sa potrebovala dostať, nachádzalo na mape, bez problémov som trafila. Ľahko som sa orientovala aj v teréne. Miesta kadiaľ som prešla sa mi postupne ukladali do 3D mapy, ktorá sa mi vytvárala v hlave, svetové strany mám v malíčku. Na výlete v lese by ste sa na mňa mohli spoľahnúť. Predpokladala som teda, že som človek, ktorý sa nikdy nestratí. Až sa mi to raz stalo — na internete. A potom znovu. Po prvom zatúlaní nevedno kam, totiž nasledovali ďalšie.

google

Googlime

 
Ešte pred dvadsiatimi rokmi sme si po väčšinu informácií chodili do knižnice, noviny sme čítali v papierovej podobe a internetových obchodov bolo oproti dnešku len „ako šafránu“. Dnes internet denne využíva takmer 80% obyvateľov Európskej únie. Na Slovensku je to o niečo menej.

Ako nájsť to, čo hľadáme
Googlime a googlime, kedykoľvek sa chceme niečo dozvedieť. Rozmach smartfónov tento trend iba podporuje. Informácie máme po ruke, nech sme kdekoľvek. Ale nájsť to, čo naozaj hľadáme a nestratiť sa pritom v spleti ostatných nepotrebných informácií, je veda. Treba sa naučiť, ako na to. Pri väčšine výrazov ktoré zadáte, sa totiž na prvej strane vyhľadávača objaví iba niekoľko relevantných výsledkov. Ostatné odkazy vás zavedú na stránky internetových obchodov alebo poskytovateľov služieb.
Aby sa vám nestávalo, že pri hľadaní stratíte zbytočne veľa času, skúste dodržiavať nasledovné:

notebook

  1. Pozrite sa na hodinky— inak stratíte aj pojem o čase.
  2. Zadajte viac kľúčových slov, prípadne synoným. Využívajte aj „ťahák“ na spodku prvej strany — mnohí iní už hľadali niečo podobné ako vy.
  3. Používajte špecifické slována spresnenie toho, čo hľadáte. Napríklad ak hľadáte niečo o histórii internetu, napíšete: internet, história, vývoj.
  4. Nezačítajte sa do každého článku— ak v prvých riadkoch zistíte, že sa nejedná o to, čo potrebujete, nečítajte ďalej.
  5. Preskakujte reklamy — snáď mi internetové obchody odpustia tento bod, ale my dnes potrebujeme informácie. Nakupovať budeme inokedy.