Nebojte sa jazdiť na snehu

Ale predsa len sa niekedy môže stať, že cestári zaspia a nás čaká na ceste prekvapenie v podobe bielej snehovej udupanej prikrývky. Čo v takom prípade? Povedať si, idem vlakom alebo autobusom – áno aj to je riešenie. Ale čo takto trochu odvahy a možno aj trochu bláznivej radosti z jazdy po tomto teréne? Skúsme si pripomenúť a zároveň povedať niekoľko základných pravidiel, ako sa správať na takomto povrchu.

zíma

Sneh nie je zlo

 
Na začiatok si treba povedať, že jazdné vlastnosti cesty sa vyrazil zmenili. Znie to možno smiešne, ale mnohí vodiči si to neuvedomujú a štýl vedenia auta adekvátne neprispôsobia. To, že máme na aute obuté zimné gumy, považujeme v tomto prípade za samozrejmosť.
 
V prvom rade sa mu musíme vedieť pohnúť z miesta. Pokiaľ stojíme na rovnom mieste, nie je to žiadny problém. V prípade, že sa potrebujeme rozbehnúť do mierneho svahu, už to nie je vždy jednoduché. Na snehu sa musíme pohnúť tak, že len mierne pridávame a snažíme sa nedostať kolesá do šmyku. V tom okamihu, keď pocítime, že nám kolesá prešmykujú, musíme ubrať. Jednoduché.
 
Ďalšia vec, ktorú si musíme uvedomiť, je bočný šmyk. Takže do zákruty musíme nabiehať s čo najväčšou opatrnosťou, čo niekedy znamená nižšiu rýchlosť. Hlavne si musíme dávať pozor na brzdenie v zákrute, ale taktiež aj na pridávanie plynu. Dnešné autá majú síce mnohé zabezpečovacie bezpečnostné prvky, ale proti ľudskej nešikovnosti a hlúposti sú stále nedostačujúce v mnohých prípadoch.
Pokiaľ potrebujeme vyjsť do prudšieho svahu, ktorý je zasnežený, nesnažíme sa taktiež tlačiť plyn na doraz, ale kolesá treba nechať v zábere tak, aby nám nezačali prešmykovať.

sněžná cesta

Snehové reťaze nevyhnutnosť niektorých úsekov

 
Pokiaľ stúpame do naozaj prudkého svahu, ktorý je pokrytý tvrdým a vyhladeným snehom, neostáva nám už nič iné ako siahnuť po snehových reťaziach. Toto je však nevyhnutné ozaj len v krajných prípadoch a nie je to v dnešnej dobe už bežná prax obyčajného vodiča.