Pozoruhodná miestnosť

A takto uvažujeme aj o využití všetkých ostatných miestnosti.
Miestnosť nielen pre prácu. Alebo miestnosť nielen pre každodenné používanie. Týmto smerom nie sme často naučení uvažovať. Ale aj takéto miestnosti majú význam v našich domácnostiach. O čom hovoríme?

obývák

Miestnosti pre zábavu

Aký typ miestnosti sa teda jedná? V prvom rade dáme do pozornosti miestnosť, ktorú nazveme kinosála. Ako má vyzerať takáto miestnosť? Veď televízor má predsa každý z nás vo svojej obývačke. Nie, my nehovoríme o televízore v obývačke. Hovoríme o miestnosti, ktorá má charakter kinosály.

Domáce kino

Pokiaľ máte vo vašom dome či byte jednu miestnosť voľnú, neváhajte a urobte si z nej miestnosť špecifickú pre pozeranie filmov. Ako na to? Jednoducho. Aj keď možno nie zrovna najlacnejšie. Ale to nám predsa nevadí. Základom takejto miestnosti je, samozrejme okrem kvalitného projektora či veľkej obrazovky, kvalitná zvuková produkcia. Takže potrebujeme zohnať, zakúpiť kvalitné reproduktory, ideálne také, ktoré produkujú zvuk vo viacerých kanáloch. Takže nielen stereo – vpravo, vľavo. Ale aj zvuk zozadu, či zo strán. Avšak pre kvalitnú produkciu zvuku potrebujeme nielen kvalitné reproduktory. Potrebujeme aj upraviť akustiku miestnosti.

domácí kino

Akustika miestnosti?

Akustika miestnosti a priestoru je veľmi výrazný faktor pre kvalitnú produkciu a zážitok z filmu. Pretože pokiaľ máme aj veľmi kvalitný obraz aj veľmi kvalitné reproduktory, stále to nestačí. Ako si najjednoduchšie urobiť kvalitnú akustiku priestoru?
V prvom rade v miestnosti nesmie byť hladká podlaha. Ideálne je položiť na podlahu koberec. Do rohov miestnosti je vhodné osadiť molitanové trojuholníky a na zadnú stenu a bočné steny miestnosti osadiť taktiež špeciálne akustické podložky, ktoré pohlcujú alebo rozbíjajú prichádzajúci zvuk. Toto nám spôsobí nielen zatlmenie miestnosti, ale aj zvýrazní samotnú čistotu zvuku, vychádzajúceho z kvalitných reproduktorov.