Marec – mesiac knihy


Práve to obdobie, keď sa začína objavovať slniečko asi nikto netúži byť zavretý doma a čítať knihy. Možno iba zopár knihomoľov, ktorý si nevedia predstaviť ani týždeň, či mesiac bez prečítanej knihy. A presne tak ako hovorím, že sa asi nikomu nechce v tomto období čítať knihy, tak to aj je. Viete o tom? Práve preto vzniklo toto pomenovanie – Marec, mesiac knihy.

kniha

Kniha
Kniha je výborný spoločník na chvíle samoty, na dlhé cesty vlakom, na dlhé ranné zápchy v autobusoch. Ak kniha naozaj stojí za to, čitateľ ju prečíta na jeden hlt. Ak sa z nej má niečo priučiť, radšej si ju necháva na dlhšie obdobie, aby to lepšie vedel a pochopil. Knihy existujú rôznych štýlov, žánrov a ktohovie čoho všetkého. Dobrá kniha nikdy nie je zlá kniha. Máte tú svoju obľúbenú? 
Hovorí sa, že ak ste človek ostať vzdelaný a živý na duchu, mal by si svoje vedomosti pravidelne ozrejmovať alebo nadobúdať nové vedomosti. Práve na tento účel sú výborným pomocníkom práve knihy, ktoré môžu prispievať k zvýšeniu vzdelanostnej úrovne daného človeka. Takže neznamená, že knihy sa čítajú len vtedy, keď sa učíte do školy, ale aj v rámci vlastného voľného času vám to môžu spríjemniť čas.

knížka

Ako to teda je naozaj?
Predaje kníh po Vianociach ešte úplne neklesnú, pretože v januári si ešte ktosi čosi kúpi. Aj vo februári ešte hej, je tam predsa Valentín, tak dobrá kniha o láske poteší. Stále máme ešte celkom dlhé zimné večery, tak si máme kedy prečítať aj knihu. No potom nastane marec a začína sa otepľovať, je dlhšie vidno a ľudia prestávajú čítať knihy. POZOR! Je tu marec, mesiac knihy, takže neprestávajte čítať a nakupovať knihy. Tento názov vymysleli obchodníci, pretože práve v marci mali najnižšie tržby za knihy. Aby ich aspoň trochu zvýšili, vymysleli toto pomenovanie a ujalo sa to a používa dodnes.
Tak, čo podporíte tento sviatok-nesviatok, aj keď viete o tomto nekalom úmysle, ktorý za tým všetkým stojí?