Jedno z najčastejších ochorení dnešnej doby, ktorému stále nevenujeme dostatočnú pozornosť

Vysoký tlak nie je iba akýmsi ojedinelým zdravotným problémom, ale žiaľ celkom rozšíreným ochorením, ktoré už netrápi iba tých starších, ale čím ďalej tým viac i mladších. No je sa čomu čudovať? Nezorganizovaná rýchla doba bez pointy, zbesilé "dramáč" párty, pravidelná konzumácia energetických drinkov podsúvaných reklamou z každej strany, nepravidelný spánok, 12 hodinové zmeny, stres, káva, cigarety, drogy, nezdravá strava,… aká je doba, také sú výsledky a to sa žiaľ odzrkadľuje i na našom zdraví. Ako v tomto chaose zabrániť, aby toto globálne ochorenie nezastihlo i nás, či ako proti nemu bojovať, ak s ním už máme problém?

srdce

•         Aby som to zhrnul do miernejšieho kontextu, častou príčinou vysokého tlaku je zlá životospráva, častá nervozita, ale na druhej strane i dedičnosť tohto ochorenia.
Veľa ľudí stredného alebo mladšieho veku, ale dokonca i tí starší v podstate tomuto problému nevenujú pozornosť, aj keď sa ich zrejme dotýka. Zvýšený tlak sa prejavuje zvýšeným pocitom napätia, stresu, následnou bolesťou hlavy, pichaním pri srdci, zhoršeným videním, fyzickou i psychickou slabosťou, ktorá nám však nedovolí vyspať sa. Na to, že máme zvýšený tlak ale zvyčajne prídeme až pri návšteve lekára.

Ak ste sa už s touto diagnózou stretli osobne, mali by ste si zaopatriť merač tlaku, aby ste si v prípade týchto pocitov mohli tlak zmerať a podľa toho sa následne zariadiť. Zvýšený tlak vám totiž len tak z ničoho nič neklesne a hlavne nie vtedy, ak sa budete premáhať. Tým riskujete akurát infarkt alebo odpadnutie. Ako rýchla pomoc vám pomôže užiť šumivý vitamín B, alebo tabletku Magnesium B6, následne si aspoň na pätnásť minút sadnúť a odpočinúť si.

lékař

•         Ako si ale zabezpečiť určitú prevenciu do budúcna, aby sme riziko týchto stavov znížili?
Hlavne sa pokúsme vyhýbať stresom a hľadme na zdravší životný štýl. Nemusíme zo seba vydávať nadmerné športové výkony, ale stačia pravidelné vychádzky a pohyb na čerstvom vzduchu, ako aj zdravšia strava, hlavne obmedzenie soli, ale aj kofeínu, alkoholu a ak to je možné, tak aj cigariet a mastných jedál. A dbajme na pravidelný režim spánku, nočný život nám v tomto smere nepomáha, je jedným z najmožnejších faktorov tohto ochorenia.