Tlačiareň o akej ste ešte nepočuli

Bežný majiteľ 3D tlačiarne pracuje s výrobkami, ktorých veľkosť dosahuje niekoľko centimetrov. Od 3D modelu až k hotovému výrobku sa dostane v priebehu pár hodín.  S rastúcim množstvom použiteľných materiálov na tlač rastú aj možnosti výroby predmetov o ktorých by nikto nepovedal, že boli vytlačené. Internetom sa prehnali aj správy o tlačiarňach na oblečenie alebo jedlo. Táto metóda sa postupne rozširuje aj medzi odvetvia, v ktorých 3D tlač môže pripomínať sci-fi.
 
technologie

Vytlačte si nový dom!

 
15 metrov vysoká 3D tlačiareň S-500 dokáže tlačiť produkty nadrozmerných veľkostí, konkrétne celé domy. Ruská spoločnosť AMT-SPETSAVIA dokáže s pomocou S-500 tlačiť niekoľko poschodové budovy. Využíva ten istý systém ako bežná 3D tlačiareň, miesto plastu však nalieva vrstvy betónu.
Toto “monštrum” zaberá minimálny priestor na stavenisku, po tom ako je rozložené. Základné rozloženie dosahuje výšku 15 metrov, spoločnosť však uvádza maximálnu výšku až 80 metrov. Tým je teoreticky možné vytlačiť 23 poschodovú budovu. Zariadenie dokáže pracovať na priestore 1,5 metra širokom a 12 metrov dlhom. Stále zostáva veľa práce na tom, aby takáto vysoká budova bola aj stabilná.
Rýchlosť tlače budovy je až neuveriteľná. S-500 dokáže vyliať 2500 litrov betónu za hodinu.
AMT-SPETSAVIA má aj druhý model, S-300. Ten je navrhnutý na tlač maximálne dvojposchodových domov. Spoločnosť očakáva predaj prvých strojov S-500 a S-300 ešte tento rok.

stavba
 
Minulý rok úspešne dokončili prvý obývateľný dom, ktorý bol vytlačený. Celkové plánovanie a stavba trvali až dva roky, pretože spoločnosť potrebovala vyriešiť všetky výzvy spojené s tlačou tak veľkého objektu. V tom čase ešte nemali vyriešenú stavbu strechy alebo druhého poschodia. Keďže sa chystajú svoj stroj ďalej predávať, určite tieto problémy už vyriešili.
V budúcnosti možno táto metóda nahradí zaužívané postupy pri stavbách omnoho väčších budov.