Študovať alebo ísť do práce?

Mnohí si myslia, že odpoveď na túto otázku je samozrejmá a každý považuje vysokú školu za nevyhnutnosť. Aj keď vysoká škola zvýši možnosť uplatnenia sa absolventa, nevyhnutnosťou rozhodne nie je.
 knihy v knihovně
Podľa čoho sa mám rozhodnúť?
 
Primárne rozhodnutie by malo vyplývať po objektívnom zhodnotení schopností. Možnosti máme všetci takmer neobmedzené, čo sa týka finančnej stránky, ak vzdelanie nevie sponzorovať rodina, existuje množstvo rozličných študentských pôžičiek a brigád, ktoré štúdium bez problémov pokryjú. V rozhodovaní nám teda bráni jedine to, čoho sme schopní.

Treba porovnať naše nadanie a záľuby, ak mi ide matematika a fyzika, budem sa rozhodovať v smere, ktorý ich zahŕňa, avšak ak ma nebaví a nezaujíma ekonómia, nebudem nad ňou uvažovať aj keď uplatnenie v nej je s matematikou takmer samozrejmé. Ďalej, naše vzdelanie je podmienené tým, čo spravíme my, nie čo nám povedia v škole. 99% vedomostí pochádza zo samoštúdia.

To znamená, že svojim záujmom budem venovať priestor aj vo voľnom čase, nie len v rámci povinností. Keď som si vedomý toho, čo chcem a spravím rozhodnutie o smere, ktorým pôjdem, pozriem sa, aké možnosti mi poskytuje okolie, t.j. školy na Slovensku, školy v zahraničí, ich výhody a nevýhody, ktorá mi čo vie ponúknuť. Potom už len rozposlať prihlášky a tvrdo si ísť za svojimi snami.
 
Ísť alebo neísť študovať?

Ak cítiš, že tvoja cesta bude podnikanie, že si sám sebe šéf a svoj život si riadiš sám, je to fajn. Ale argument, že aj Bill Gates odišiel z vysokej školy nieje vhodný. On odišiel z Harvardu, nie z právnickej fakulty v Sládkovičove. Takže ak nevlastníš nadanie v nejakom odbornom smere už na strednej, vysoká škola by mala byť jasná voľba. Avšak, ak si zručný, máš nápady, si cieľavedomý a nejaký ten plán ako svoju víziu dosiahneš? V tom prípade choď do toho! Nebrzdi sa denným štúdiom a zrealizuj svoj sen.
 staré dopisy
Ak vysoká škola nieje to, čo by si vedomostne zvládol, nezúfaj.Existujú rôzne kurzy, školenia, prednášky, ktoré ti čiastočne dodajú vyššie vzdelanie a tvoje šance na uplatnenie sa opäť rapídne zvíšia.