Šetrenie nie je jednoduché

Vedieť ušetriť peniaze nie je žiadna veda. Skutočne? Možno si myslíte, že ľudia, ktorí nevedia, ako by mali šetriť, sú jednoducho závislí od míňania peňazí. Ale nie je to celkom tak. Mnohí ľudia jednoducho nevedia prísť na to, ako by mali šetriť. Nie je to o tom, že by nechceli. Ale jednoducho potrebujú radu, ako sa to vlastne naučiť. A ako to urobiť. Možno sa vám to zo začiatku bude zdať ako niečo, čo je priam nemožné, no nebojte sa, nie je to celkom tak.
 dívka s penězi
Najprv sa zbavte všetkých dlhov, ktoré máte. Áno, je pravda, že toto u väčšiny ľudí znamená plán, ktorý sa bude týkať dlhšieho časového úseku. No povedzme si úprimne, každý sa potrebuje zbaviť svojich dlhov, aby mohol nejaké peniaze odkladať nabok. Urobte všetko pre to, aby ste sa svojich dlhov čo najrýchlejšie zbavili. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a voľnejšie.
 
Chodievajte viac pešo alebo na bicykli. Je síce okej, že ste pohodlný a radšej sa odveziete všade autom. Ak však chcete ušetriť, naozaj vám pomôže, ak chodíte pešo, na bicykli alebo dokonca hromadnou dopravou. Sám/sama uvidíte, že vaša peňaženka bude okamžite plnšia, keď nezačnete jej obsah míňať na palivo do vášho vozidla. Možno vám to teraz príde ako totálna hlúposť, verte však, že je to pravda. A okrem toho je to oveľa lepšie aj pre vaše zdravie.
 bankovky dolarů
Preberte si, koľko mesačne míňate. Urobte si váš vlastný rozpočet toho, koľko peňazí ste zarobili a koľko ste minuli a na čo ste ich minuli. Takto si urobíte prehľad o tom či reálne míňate na veci, ktoré nutne potrebujete. Alebo naopak zistíte či náhodou nekupujete veci, ktoré nepotrebujete. Väčšinou vždy míňate peniaze na kopu vecí, ktoré reálne znamenajú len vyhodené peniaze. Uvedomíte si to však až vtedy, keď sa na to pozriete reálne a keď zistíte, že to máte napísané na papieri.
 
Viete, že sa hovorí, že keď sa chce, tak sa dá naozaj všetko? Práve to platí aj v šetrení a narábaní s vašimi financiami.