Akí sme my?

Položili ste si niekedy otázku, aký sme my vlastne kultúrny národ? Pre Slovákov je prirodzené, že sami seba príliš nerozoberajú. Ale aké sú naše hlavné znaky, ktoré nás dokonale vystihujú? Čo je pre nás typické? V porovnaní s inými kultúrami sme naozaj niekde celkom inde, ale nemusí to byť len v negatívnom slova zmysle. Predsa len, do veľkej miery nás ovplyvňuje naša minulosť a história a tú len tak zo dňa na deň nedokážeme zmeniť len preto, lebo sa s ňou nestotožňujeme. Isté je, že naša história z nás urobila ľudí, akými sme teraz. A je naozaj zvláštne, ako sa v nás isté povahové črty zachovali len preto, že ich jednoducho máme v sebe.

tatry

Je to len o bryndzových haluškách a pití alkoholu?
Aj keď sme národ, v ktorom sa alkohol pije naozaj vo veľkom, nie je to až taký veľmi problém. Taktiež je vo všetkých zachované, že našim národným jedlom sú bryndzové halušky. S tým sa však už viacerí z nás teda stotožniť naozaj vedia, nemyslíte? Keď sa však pozrieme na naše povahové črty, musíme povedať, že sa veľmi odlišujeme už od našich susedov a bratov Čechov. Napriek tomu, že sme veľmi podobné národy, na rozdiel od nich sme omnoho konzervatívnejší, no na druhej strane aj veľmi nedisciplinovaní.


příroda

Smiešne realityshow a smutné tváre
Keď si prečítate nejaké články o Slovákoch, väčšinou sa dočítate hlavne to, že sa málo usmievame a že sme podozrievaví. Nikdy sa nestretnete s tým, že by sa s vami cudzí človek začal len tak na ulici rozprávať a keď aj začne, je veľmi pravdepodobné, že si o ňom nebudete myslieť nič pozitívne. Napriek tomu, že to nemusí byť zvláštny človek. V zahraničí tieto small talk považujú za úplne normálne a bežne sa stáva, že sa dvaja cudzí ľudia spolu rozprávajú. Asi by sme mali byť viac otvorení, predsa len, na turistov to bude pôsobiť určite oveľa lepšie. Nemyslíte si, že je to skutočne tak?