Pestujeme koriander

Koriander patrí k bylinkám, ktoré buď milujete, alebo nenávidíte. Len málokedy sa stane, aby mal k nemu nieto ľahostajný postoj. Má totiž veľmi špecifickú chuť a arómu, niektorým osobám pripomína mydlo. Ide o nenahraditeľnú surovinu najmä v ázijskej kuchyni. Ak patríte k tým, ktorí ho do jedla používajú radi, nemusíte si ho iba kupovať, ale vypestovať zo semien.

kroiandr
 
Výsev semien
 
Semienka tejto rastliny môžete vysievať priamo na záhon, a to buď v priebehu marca, alebo až neskôr na jeseň. Na klíčenie im totiž stačí omnoho nižšia teplota. pokiaľ sa rozhodnete pre pestovanie v interiéri, s výsevom môžete začať kedykoľvek počas roka. Použiť môžete pokojne aj semená, ktoré sú predávané ako korenina. Dajte si ale pozor, aby boli čo najčerstvejšie. Ak totiž postáli už niekoľko rokov, úspech nie je zaručený.
 
Miluje chlad a polotieň
 
Koriander obľubuje chladnejšie počasie. Ak ho teda budete pestovať vonku, snažte sa ho vysievať naozaj skoro na jar, alebo až na jeseň. V teplom počasí vybieha do kvetu, pričom je jeho vňať veľmi slabá. Nikdy ho nesaďte, alebo neumiestňujte na priame slnko. vyžaduje skôr polotieň, alebo pokojne aj tieň. To isté platí, ak ho budete pestovať v byte. Priame slnko na parapetnej doske, mu jednoducho neurobí dobre. lepším miestom je napríklad stôl, ktorí je od okien trochu vzdialený.

semena
 
S vodou to nepreháňajte
 
Táto bylinka nepotrebuje veľa vody, práve naopak, premokrenie vyslovene neznáša. Stačí ak ho budete polievať dva, či trikrát za týždeň. bez obáv môžete počkať až do momentu, kedy bude pôda v kvetináči, alebo okolo neho úplne preschnutá.
 
Jednoročná, ale trváca rastlinka
 
Ide o jednoročnú bylinu, teda aspoň v našich podmienkach. V kvetináči vám prežije aj dva roky. Ak ho budete pestovať na záhradke, stačí ho nechať každoročne vykvitnúť. Časť semien môžete zozbierať a použiť v kuchyni. Niekoľko ich ale nechajte aj na rastline. Tie popadajú do pôdy a na jar pekne vyklíčia, takže vám bude rastlinka rásť každý rok.