Huawei testuje smartfón s vlastným operačným systémom, pravdepodobne na predaj v tomto roku

Huawei Technologies testuje smartfón vybavený Hongmengom, operačným systémom vyvinutým spoločnosťou Hongmeng, ktorý by sa mohol do predaja dostať do konca tohto roka.
Uvoľnenie mobilu poháňaného Hongmengom by predstavoval významný krok pre čínskeho giganta, druhého najväčšieho výrobcu telefónov na svete, pretože kroky vlády USA ohrozujú jej prístup k operačnému systému Android  od spoločnosti Google.Huawei telefón.jpg
Cena tohto zariadenia bude sa pohybovať okolo 2000 juanov (288 EUR), uviedli v nedeľu denník Global Times. Tým sa zariadenie umiestni smerom k dolnému segmentu trhu s telefónmi.
Vedenie organizácie Huawei už predtým opísali operačný systém ako pre produkty s internetom. Minulý mesiac organizácia uviedla, že prvými hlavnými funkciami poháňaním operačným systémom bude aj pripravovaná rada inteligentných televízorov značky Honor.
Vedúci giganta verejne bagatelizoval o možnosti, že softvér by mohol poháňať smartfón.
Minulý týždeň, na udalosti oznamujúcej zisk spoločnosti za prvú polovicu roku 2019, predseda gigantu Liang Hua uviedol, že firma uprednostnila použitie operačného systému Android od firmy Google pre svoje mobilné zariadenia a označila HG za účasť „dlhodobej stratégie od čínskeho giganta“.telefon huawei.jpg
Huawei je v centre geopolitického napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou od mája, keď prezident Donald Trump zaradil firmu na „zoznam subjektov“, ktorý účinne zamedzil americkými dodávateľmi predávať pre činu.
Trump naznačil, že sankcie sa zmiernia, hoci ďalšie podrobnosti zmiernenia, ale ďalšie podrobnosti zostávajú nedostatočné. Ak budú pravidlá naďalej presadzované, HW by potenciálne mohla stratiť prístup k pravidelným aktualizáciám od softwaru.
Príjmy firmy v prvej polovici roku 2019 vzrástli o 23 percent, čiastočne z dôvodu silného domáceho dopytu po mobilov.
Zatiaľ čo predaj technológií dochádzal do zahraničia, ich dodávky v CN sa v júni medziročné zvýšili o 31 percent, tvrdí firma Canalys.