Akú výhodu prinesú interiéru posuvné dverí a aké poznáme typy?

Prakticky každú kanceláriu, dom alebo byt dokážu zmodernizovať posuvné sklenene dvere a tieto priestory rovnako obohatiť o funkčnú a praktickú stránku. Z hľadiska posuvného systému otvárania však máme na výber niekoľko foriem a odlišných prevedení, pričom každému z nás môže detailnejšie vyhovovať niečo iné.Sklo, strašiak za dverami.jpg
Najprv sa ale vo všeobecnosti zamerajme na to, prečo a v akom prípade je vhodné využiť výhody posuvných dverí.
Ak sú vaše priestory dostatočne veľké a nemáte problém s nedostatkom miesta, v takom prípade o nich môžete rozmýšľať skôr ako o modernom dizajnovom prvku. Pokiaľ ale hľadáte spôsoby ako šetriť priestorom, v takom prípade oceníte predovšetkým ich funkčnú stránku a princíp posuvného otvárania, ktoré na rozdiel od krídlových dverí šetrí miestom. Ich bežné prevedenie je oceniteľné všade tam, kde potrebuje šetriť každým centimetrom štvorcovým.

  • Ich systém spočíva v zavesení dverného krídla nad dverný otvor, následne sa len posúvajú do strán.
  • Toto krídlo je navyše možné obohatiť rôznymi grafickými vzormi či motívmi, ale rovnako tak zvoliť klasický pomerne nenápadný profil, čo sa dokonale prispôsobí viacerým štýlom interiéru.

Čiernobiela fotka, miestnosť, biele dvere.jpg
Ďalšou alternatívou sú tkzvteleskopické posuvné systémy a ide ako keby o ešte vylepšený princíp, ktorý si pýta ešte menej miesta z hľadiska bočného priestoru. V tomto prípade je dverný otvor širší než priestor, kam sa zasúvajú. Rovnakým poznávacím znakom je uchytenie hore, pričom dráha posúvania má formu zdvojenej koľajnice. Za zmienku tu stojí veľmi pohodlná a praktická stránka otvárania. Zriadenie takéhoto systému je ale zložitejšie, spravidla aj drahšie.
Poznáme však princíp, kedy sa krídlo dverí posúva na kolieskach a teda po podlahe. Toto riešenie je vyhovujúce, ak z rôznych dôvodov nie je možná horná montáž.
Veľmi zaujímavo pôsobí tiež automatický systém otvárania, ktorý poskytuje najvyšší komfort. Manipulácia je prístupná formou diaľkového ovládača.