Solárne kolektory ako zdroj vykurovania – áno či nie?

Pri výstavbe nového domu či rekonštrukcii toho starého je jednou z najdôležitejších otázok, čím bude domácnosť vykurovaná. Nakoľko nám v súčasnosti trh ponúka bohaté možnosti, treba sa nad touto otázkou zamyslieť a nájsť najvhodnejšiu cestu. Dnes sa preferujú najmä ekologické a nevyčerpateľné zdroje energie. Jednou z takých je napríklad slnko. Ak ste ešte nepočuli o solárnych kolektoroch, podrobne vám ich predstavíme. Majú mnoho výhod oproti klasickým zdrojom vykurovania, no nie sú vhodné do všetkých typov domácností.

solární panely

Čo sú solárne kolektory a kam ich umiestniť?

Najdôležitejšou súčasťou celého solárneho systému sú solárne kolektory. Ako už z názvu vyplýva, solárne kolektory čerpajú energiu zo slnka. Sú to panely spravidla umiestnené na strechách domov a obytných budov, ktoré majú schopnosť premieňať slnečné žiarenie na tepelnú energiu. V kolektoroch sú umiestnené trubice s teplonosnou látkou, ktorá ďalej prúdi do rozvodovej siete. To, koľko slnečného žiarenia dokážeme získať závisí od toho, v akej oblasti žijeme. Tento typ vykurovania sa samozrejme neoplatí v oblastiach s nízkym výskytom slnečného žiarenia. To znamená, že mať slnečné kolektory na dome hlboko v horách asi nebude príliš dobrá investícia. Naopak tam, kde svieti slnko celoročne, sa to naozaj vyplatí. Pri tomto type kúrenia dokážete ušetriť až 70 % bežných nákladov na vykurovanie domácnosti.

fve

Ako si vybrať tie správne solárne kolektory?

Solárne kolektory sú veľmi dobrou voľbou ak si chcete postaviť nízkoenergetický ekologický dom. Získaná energia sa dá využiť na ohrev teplej vody a vykurovanie jednotlivých miestností v dome. Pri výbere slnečných kolektorov sa určite poraďte s odborníkmi. Prečítajte si na internete rôzne recenzie a zistite o nich čo najviac. Na internetových stránkach môžete tiež nájsť rôzne testy a porovnania, čo všetko vydržia solárne kolektory. Je pravda, že počiatočná investícia do tohto typu vykurovania je vyššia, no návratnosť investícií je veľmi rýchla a tak sa to určite vyplatí. Niektorí výrobcovia dokonca uvádzajú návratnosť 3 až 5 rokov. Montáž musí byť samozrejme vykonaná profesionálne, aby ste si boli istý, že váš slnečný systém pracuje správne a efektívne.
Solárne kolektory sú inovatívnou metódou ohrevu teplej vody a vykurovania domácností. Ak vás zaujali, pre viac informácií kliknite na stránku https://www.viessmann.sk/. Zakúrte si spolu s nami vo vašom príbytku!