Solárne kolektory ako zdroj vykurovania – áno či nie?

.

Pri výstavbe nového domu či rekonštrukcii toho starého je jednou z najdôležitejších otázok, čím bude domácnosť vykurovaná. Nakoľko nám v súčasnosti trh ponúka bohaté možnosti, treba sa nad touto otázkou zamyslieť a nájsť najvhodnejšiu cestu. Dnes sa preferujú najmä ekologické a nevyčerpateľné zdroje energie. Jednou z takých je napríklad slnko. Ak ste ešte nepočuli o solárnych kolektoroch, podrobne vám ich predstavíme. Majú mnoho výhod oproti klasickým zdrojom vykurovania, no nie sú vhodné do všetkých typov domácností.

solární panely

Čo sú solárne kolektory a kam ich umiestniť?

Najdôležitejšou súčasťou celého solárneho systému sú solárne kolektory. Ako už z názvu vyplýva, solárne kolektory čerpajú energiu zo slnka. Sú to panely spravidla umiestnené na strechách domov a obytných budov, ktoré majú schopnosť premieňať slnečné žiarenie na tepelnú energiu. V kolektoroch sú umiestnené trubice s teplonosnou látkou, ktorá ďalej prúdi do rozvodovej siete. To, koľko slnečného žiarenia dokážeme získať závisí od toho, v akej oblasti žijeme. Tento typ vykurovania sa samozrejme neoplatí v oblastiach s nízkym výskytom slnečného žiarenia. To znamená, že mať slnečné kolektory na dome hlboko v horách asi nebude príliš dobrá investícia. Naopak tam, kde svieti slnko celoročne, sa to naozaj vyplatí. Pri tomto type kúrenia dokážete ušetriť až 70 % bežných nákladov na vykurovanie domácnosti.

fve

.

Ako si vybrať tie správne solárne kolektory?

Solárne kolektory sú veľmi dobrou voľbou ak si chcete postaviť nízkoenergetický ekologický dom. Získaná energia sa dá využiť na ohrev teplej vody a vykurovanie jednotlivých miestností v dome. Pri výbere slnečných kolektorov sa určite poraďte s odborníkmi. Prečítajte si na internete rôzne recenzie a zistite o nich čo najviac. Na internetových stránkach môžete tiež nájsť rôzne testy a porovnania, čo všetko vydržia solárne kolektory. Je pravda, že počiatočná investícia do tohto typu vykurovania je vyššia, no návratnosť investícií je veľmi rýchla a tak sa to určite vyplatí. Niektorí výrobcovia dokonca uvádzajú návratnosť 3 až 5 rokov. Montáž musí byť samozrejme vykonaná profesionálne, aby ste si boli istý, že váš slnečný systém pracuje správne a efektívne.
Solárne kolektory sú inovatívnou metódou ohrevu teplej vody a vykurovania domácností. Ak vás zaujali, pre viac informácií kliknite na stránku https://www.viessmann.sk/. Zakúrte si spolu s nami vo vašom príbytku!

Solárne kolektory ako zdroj vykurovania – áno či nie?
4.8 (96.67%)6
.